Knihovna města Úvaly
MĚSTSKÁ
KNIHOVNA
ÚVALY

Vybíráme pro vás: vánoční knížky pro děti

Narodil se Ježíšek

Přinášíme vám výběr knížek s vánoční tématikou. Najdete v nich vyprávění o narození Ježíška, povídání o zvycích a tradicích a další příběhy o přátelství a laskavosti prostoupené kouzelnou vánoční atmosférou.

Narodil se Ježíšek

Narodil se JezisekVánoční příběh pro nejmenší se spoustou otvíracích okének a s úryvky nejznámějších českých koled.

Co se děje o Vánocích (Anne Suessová)

Co se děje o VánocíchVelkoformátové leporelo zavede malé čtenáře na vánoční trhy, na štědrovečerní návštěvu i do zasněženého lesa. Obrázky zachycují lidi, zvířátka, věci i vánoční zvyky a činnosti, a zvou k pozorování a společnému povídání.

Zima (Rotraut Susanne Bernerová)

ZimaDo městečka přišla zima, začíná padat sníh, Vánoce jsou za dveřmi. Velkoformátové leporelo vypráví beze slov desítky drobných příběhů, děti v něm mohou hledat postavy i zvířátka, stránku po stránce sledovat jejich kroky, a vyprávět si o jejich činnostech.

Krtek a Vánoce (Hana Doskočilová)

Krtek chKrtek a Vánoceystá pro kamarády vánoční překvapení - zdobí malou vánoční jedličku dobrotami a těší se, jak si na nich společně pochutnají. Ale škodolibá tetka vrána má na sladké ozdoby také zálusk... Jednoduchý vánoční příběh s oblíbeným Krtečkem má minimum textu a hodně obrázků.

Husa Líza a vánoční hvězda (Petr Horáček)

Husa LízaNa Štědrý večer sedí husa Líza s kamarády pod vánočním stromečkem a má pocit, že mu něco schází. Přála by si, aby měl na špičce hvězdu. Bez váhání vyrazí na cestu, odhodlaná ji získat za každou cenu. Podaří se jí to? Knížka má málo textu a hodně krásných ilustrací Petra Horáčka.

Milion bilion vánočních skřítků (Hiroko Motai)

Milion bilionProč si dáváme na Vánoce dárky? A jak to, že je všechny děti vždycky dostanou včas? Půvabný příběh o vánočním skřítkovi, který se nebál požádat o pomoc, když pochopil, že na svoji práci sám nestačí.

Čekání na Vánoce (Andrea Popprová)

Čekání na VánoceKnížka oblíbené ilustrátorky, která děti aktivně provází obdobím od svatého Martina až do Štědrého dne. Je plná nejen příběhů, ale i hádanek, návodů k tvoření i vaření, vystřihovánek a dalších aktivit pro děti předškolního i mladšího školního věku.

Vánoce pro Kočku (Terezie Radoměřská)

KaVánoce pro kočkuždý večer děti přidávají do betléma jednu figurku, a pak, před spaním, za nimi přijde betlémská kočka, aby jim pověděla příběh, spojený s vánočními svátky a s narozením Ježíška. Vypráví o tom, proč stojí u Ježíška volek a oslík, o andělíčcích a cukroví, o tom,proč máme rádi koledy, nebo co o Vánocích večeřeli Maria s Josefem. Laskavé čtení na každý adventní den.

Vánoční knížka (Tereza Říčanová)

Drobná Vánoční knížkaknížka představuje sváteční přípravy a zvyky, od Mikuláše až po tři krále, tak, jak je prožívá jedna obyčejná česká venkovská rodina. U štědrovečerního stolu tatínek vypráví příběh o Ježíšově narození, jednoduše a srozumitelně i pro docela malé děti.

Vánoční příběh (Anselm Grün)

Anselm GVánoční příběhrün povídá příběh o narození Ježíše, o andělově zvěstování Marii, o narození v Betlémě, o návštěvě tří mudrců i o útěku do Egypta. Krásně ilustrovaná knížka se ve výkladu pravdivě drží evangelií Marka a Lukáše, ale srozumitelně a laskavě promlouvá k malým dětem.

Zvířátka ve vánočním lese (Suzy Senior)

Půvabně iluZvířátka ve vánočním lesestrovaná knížka pro malé děti vypráví o lesních zvířátkách, o přátelství, odpuštění i pomáhání druhým. Každé zvířátko musí překonat nějaké menší nesnáze, než se nakonec sejdou všichni u jesliček a připomenou si vánoční příběh.

Vánoční pohádky (Zbyněk Malinský)

Vánoční pohádkyPůvabné pohádky s ilustracemi Miloslava Jágra vyšly poprvé už v roce 1983. Co se stane, když se Jaro, Léto, Podzim a Zima rozhodnou strávit Vánoce pohromadě doma u kamen? A co řekne kapr, když poprvé v životě uvidí prskavky? Krátké příběhy jsou ideální k prvnímu čtení pro začínající čtenáře nebo pro společné sváteční chvilky před spaním.

Sněhová víla: vánoční pohádka (Daniela Krolupperová)

SněhovSněhová vílaá víla Apolenka přichází jako každý rok na zem. Kontroluje sníh, leští rampouchy a stará se o zledovatělé kaluže. Letos jí ale zimní práci na zemi zkomplikuje malý zákeřný čert. Přemůže jeho čáry kouzlo vánoční noci? Jednoduchý příběh pro začínající čtenáře.

Mimi a Líza: Záhada vánočního světla (Katarína Moláková)

Mimi a Líza spolu bMimi a Lízaydlí v jednom domě. Jeho nájemníci se rozhodnou přivítat Vánoce společně. Jenže Světýlko, které dokáže rozzářit žárovičky na vánočním stromku, se objeví jen na chvíli a pak zmizí. Podaří se Mimi s Lízou ho najít a zjistit, proč v domě vánoční světýlka nechtějí svítit? Mimi a Lízu můžete potkat i v animovaných filmech: https://dafilms.cz/film/12475-mimi-liza-zahada-vanocniho-svetla (za poplatek).

Vánoční koleda (Charles Dickens)

Vánoční koledaKlasický příběh o lakomém obchodníkovi, kterému je jedné vánoční noci postupně zjeví tři záhadní návštěvníci - duch Vánoc minulých, duch Vánoc letošních a duch Vánoc budoucích. První mu připomene jeho dětství, druhý ho vezme na návštěvu do rodiny jeho chudého písaře, poslední mu poodhalí jeho temnou budoucnost... Dokáže se starý nevrlý škudlil stát lepším člověkem, než bude pozdě? Nestárnoucí podobenství o nápravě hříšníka je vhodné pro malé i velké čtenáře.

Zachrání doktor Proktor Vánoce? (Jo Nesbø)

Doktor ProktorPátý díl ztřeštěné norské série pro děti asi od 8 let. Veškerá práva k Vánocům koupil jistý chamtivý obchodník a nikdo nesmí Vánoce slavit, pokud nejdřív neutratí slušnou sumičku v jeho obchodních domech. Známý trojlístek hrdinů - Líza, Bulík a doktor Proktor - se s takovou nespravedlností nemohou smířit a pustí se do záchrany Vánoc.

Datum vložení: 10. 12. 2021 11:00
Datum poslední aktualizace: 11. 12. 2021 22:26
Autor: Kateřina Werkman

Výpůjční doba