Knihovna města Úvaly
MĚSTSKÁ
KNIHOVNA
ÚVALY

Vybíráme pro vás: Začtěte se do poezie!

Den poezie

U příležitosti Mezinárodního dne poezie jsme pro vás vybraly novinky z našeho fondu. Zkuste se začíst do poezie právě dnes!

Mezinárodní den poezie vyhlásilo UNESCO v roce 1999 u příležitosti své 30. generální konference konané v Paříži. Jeho smyslem je oslava poezie, podnícení a podpora básnické tvorby a ochrana ohrožených jazyků. Poezie je totiž součástí kultury všech národů světa a zahrnuje různé formy jazyka, výrazů a významů. Jsou to dětské říkanky, přísloví, mýty a legendy, básně, modlitby, eposy, písně, divadelní performance a mnoho dalších.

Slovy Františka Halase: „Poezie je pamětí světa, podvědomím rodů, předjímatelkou budoucna.“

Poezie pro dospělé

Všehomír (Radek Malý)

Všehomír

Při čtení veršů Radka Malého vás napadnou jednoduché otázky, na které neexistují jednoduché odpovědi. A také, že je důležité neztratit chuť se ptát.

Láska (Vladimír Martinec)

LáskaV poezii Vladimíra Martince hraje kategorie lásky jednu z nejdůležitějších rolí. Stává se podstatným znakem jeho tvorby a není vůbec náhodné, že jí autor věnoval celou sbírku. Prostor tohoto opusu proto vyplňuje láska v nejrozmanitějších podobách, od prvních romantických vzdechů a nesmělé dychtivosti přes první opravdový vřelý vztah až k oslavě ženy jako symbolu sexuální touhy. Jsou zde i drobné příhody, v nichž jsou emocionální možnosti pouze naznačené, nebo výčitky i dojetí z dlouhého manželského soužití.

Zatímco hlídací psi spí (Simona Racková)

Zatímco hlídací psi

V pořadí druhá knížka Simony Rackové by se dala shrnout do jediného verše: „Nebojuj, miluj!“ Výtvarný doprovod Jakuba Demla napovídá, že autorka se tentokrát obrací především do svých vnitřních světů, které dokáže popsat velmi přesnými tahy.

Vigilie (Jakub Kujan)

Vigílie

Básnický debut současného severočeského autora obsahuje téměř šedesát textů s náznaky událostí, odehrávajících se jakoby ve zrychleném tempu a drásavých souvislostech.

Čum do ráje (Jan Spěváček)

Čum do ráje

Autor věří, že osud a náhoda jsou dobří přátelé – a zcela nenáhodně volí jako titul své knihy dětský „přeřek“ z Holanovy Noci s Hamletem – v mlžném jihlavském kraji pak vidí ráj na zemi.

Naše tipy na poezii pro děti najdete v samostatném článku.

Datum vložení: 21. 3. 2022 12:24
Datum poslední aktualizace: 21. 3. 2022 14:36

Výpůjční doba

9.00-11.00