Knihovna města Úvaly
ÚVALY

První pomoc potřetí

Kurzy první pomoci

O kurzech první pomoci v knihovně jsme již psali. Protože i po dvou setkáních lační účastníci po dalších informacích, s nadšením jsme pro ně připravili i pokračování třetí. Přečtěte si text lektorky Jitky Ernestové o navazujícím kurzu první pomoci.

Ve třetím pokračování jsme si připomněli již známé dovednosti, jako je bezpečnost situace, přístup k člověku v bezvědomí, záklon hlavy, kontrola dechu, resuscitace a mnoho dalšího – ano, to vše již účastníci po prvních dvou setkáních sebevědomě ovládají  - ale přidali jsme i témata nová.

Tentokrát nás čekaly společné tři hodiny, ve kterých jsme se naučili pomoci člověku, který se dusí, reagovat při podezření na poranění páteře a také podle hlavních příznaků odhalit mrtvici a infarkt. Dvacet účastníků třetího pokračování teď dělá naše město bezpečnější a je připraveno zachránit lidský život.

A jak hodnotí kurz jedna z účastnic?

Cítím se jistější, kdyby bylo potřeba něco dělat. Jsem ráda, že kurz umí především povzbudit sebedůvěru a jistotu v člověku. Věřím, že v případě potřeby nebudu mít obavy a hlavně budu mít "klidnější svědomí", že dotyčnému skutečně pomáhám. Pro lidi, kteří chtějí "být připravení", a zvládají lépe pracovat, když "jsou připraveni", určitě kurz doporučuji.

Nejpřínosnější bylo řešit konkrétní nahrané situace. I do nahraných situací člověk vstupuje s určitou obavou, co ho čeká, a v tu chvíli si ověří nejen získané vědomosti z kurzu, ale také své chování v těchto situacích (jak se zachová, zda zpanikaří, jak celou situaci vyhodnotí apod.). I v tomto ohledu pak na sobě může pracovat, sdílet své emoce s ostatními, což hodnotím jako velmi cenné.

S každým dalším kurzem se snažím známé, kamarády, kolegy odkazovat na tento kurz. Snažím se je přesvědčit, aby zkusili vystoupit ze své komfortní zóny, obav a nejistoty (stejně jsem to na začátku měla i já) a do kurzu se přihlásili.“

Tereza Drlíková

Přáli byste si být také jistí v záchraně života? Přijďte naučit se to prakticky, lidsky a srozumitelně do knihovny. Sledujte nové termíny na webu knihovny.

Datum vložení: 11. 3. 2024 23:20
Datum poslední aktualizace: 11. 3. 2024 23:27
Autor: Jitka Ernestová

Výpůjční doba